top of page

Onemocnění v dutině ústní

Ústní dutina je vstupní branou do našeho těla a její zdraví má zásadní vliv na celkovou pohodu. Různá onemocnění dutiny ústní mohou vést k vážným problémům, pokud nejsou včas diagnostikována a léčena. Základem prevence je správná ústní hygiena, výživa a pravidelné návštěvy u zubaře a dentální hygienistky. Níže najdete nejčastější onemocnění dutiny ústní a jejich příčiny.

Zubní plak

Zubní plak je většinou neviditelná, měkká, lepkavá hmota, která se přirozeně tvoří na povrchu zubů. Je hlavní příčinou nejčastějších onemocnění dutiny ústní. 


Hlavní složkou plaku jsou bakterie, které při své aktivitě produkují kyseliny. Tyto kyseliny mohou postupně rozkládat zubní sklovinu, což vede k tvorbě zubního kazu. Kromě kyselin bakterie v plaku také vytvářejí odpadní látky - toxiny, které poškozují dásně, závěsný aparát zubů a způsobují jejich zánět.


Kromě bakterií plak obsahuje i zbytky potravy, sliny a minerály, které se na zubech usazují po každém jídle. Pokud plak není pravidelně odstraňován, začne tvrdnout a přeměňuje se na zubní kámen. 


Aby se předešlo těmto problémům, je nezbytné plak pravidelně odstraňovat mechaniky pomocí správné individuální ústní hygieny. 

zubní plak před a po detekci

Zubní kamen

Zubní kámen je tvrdá usazenina, která vzniká mineralizací zubního plaku, pokud není pravidelně odstraňován. Tento proces začíná již několik hodin po usazení plaku a může pokračovat až do ztvrdnutí kamene během několika týdnů až měsíců. K tomu dochází, když minerály ve slinách reagují s plakem na zubech.

Typy zubního kamene:

Naddásňový zubní kámen

  • Nachází se nad linií dásní a má světle žlutou nebo světle hnědou barvu.

  • Po působení chromatogenních látek (čaj, káva, tabák, červené víno) může ztmavnout.

✔ Poddásňový zubní kámen

  • Tvoří se pod okrajem dásně a má černou, černohnědou až černozelenou barvu.

 

Zubní kámen nelze odstranit běžným zubním kartáčkem a jeho přítomnost vede k zánětu dásní, parodontitidě nebo zubnímu kazu. Je důležité pravidelně čistit zuby a navštívit dentální hygienistku nebo zubního lékaře k profesionálnímu čištění kamene. 

Zubní kaz

Zubní kaz je infekční onemocnění, které poškozuje tvrdé zubní tkáně. K tomu dochází, když bakterie v zubním plaku metabolizují cukry z potravy a produkují kyseliny, které narušují zubní sklovinu.

 

Pokud není kaz včas ošetřen, může proniknout do hlubších vrstev zubu, jako je dentin a zubní dřeň, což vede k silné bolesti a možným infekcím.

Prevence zubního kazu

  • Pravidelná ústní hygiena – čištění zubů dvakrát denně a používání mezizubních kartáčků a nití.

  • Omezení konzumace cukrů – cukry jsou hlavním zdrojem pro vznik kyselin, které poškozují zuby.

  • Pravidelné návštěvy u dentální hygienistky nebo zubního lékaře – pro prevenci a včasné ošetření problémů.

Zánět dásní (gingivitida)

Gingivitida je zánět dásní způsobený hromaděním plaku a zubního kamene podél linie dásní. Pokud zanedbáváte pravidelnou ústní hygienu, bakterie v zubním plaku se množí a produkují toxiny, které dráždí dásně. Tělo reaguje zvýšeným prokrvením a pumpováním obranných krvinek do postižené oblasti, což vede k zánětu.

Příznaky gingivitidy:

  • Otok a zčervenání dásní

  • Zvýšené krvácení při čištění zubů

  • Citlivost dásní

Pokud se gingivitida neléčí, může přejít do parodontitidy, což je závažnější forma zánětu , která může poškodit závěsný aparát zubů a vést až k jejich ztrátě.

Zánět závěsného aparátu (Parodontitida)

Parodontitida je závažné zánětlivé onemocnění, které postihuje závěsný aparát zubu.

Je způsobena dlouhodobou infekcí bakteriemi v zubním plaku, které vyvolávají zánět. Pokud gingivitida není včas a dlouhodobě léčena, zánět se postupně prohlubuje a zasahuje kořeny zubů, což může vést k vážnému poškození zubního lůžka a kosti, a nakonec ke ztrátě zubů.

Příznaky parodontitidy:

  • Krvácení dásní při čištění zubů, způsobené přítomností zubního plaku a zubního kamene.

  • Tvorba parodontálních kapes – prohlubně mezi zuby a dásněmi.

  • Ústup dásní a odhalování zubních krčků.

  • Viklavé zuby – v pokročilém stádiu mohou zuby měnit své místo a stát se pohyblivými.

  • Ztráta zubů – ve finálním stádiu mohou zuby vypadnout, pokud se onemocnění neléčí.

 

stav chrupu před a po dentální hygieně

© 2025 by Yuliya Kuprych 

bottom of page